Official Selection SEASON FEB 2021 – APR 2021

WE PROUDLY ANNOUNCE OUR OFFICIAL SELECTION

************************************************************

A Great Depression / P. Edward Claypoole / United States
All blood runs red / Paul Mignot / France
All Riders / Victor Dias Rodrigues / United States
AXEL / Levan Uchaneishvili / Georgia
Bi-2 — God of the Jilted / Vladimir Besedin / Russian Federation
Blue Cocoon / Matilda Butler / United Kingdom
Boy Scientist / Susan Lim & Samudra Kajal / Saikia United States
BRIEF STORY / Rick Rocha
C_R_A_M a LO-FI study playlist / Nicolas Szopko / Canada
Companions to the Cosmos / Lottie Brown / United Kingdom
Courage / Nourah Al Hasawi / United States
Coyote / Patrick FitzSymons / United Kingdom
Crossing / Ruslan Bosenko / Russian Federation
Doublespeak / Hazel McKibbin / United States
Father of Storm / Christian B Frederiksen / Denmark
Friends Online / Samantha White /United Kingdom
GET HIM!! / Bill Buckley / United States
Griffica / C.J. Arellano / United States
Hear Me Out / Mathilde Brok Brandi / Denmark
I Am / Jerry Hoffmaann / Germany
In Between Trains / Joshuah Melnick / United States
James / Jeffrey Larson / United States
Kintsugi: Nagasaki / Candice Kumai & Carlos Garcia DeDios / United States
Melody of War / Nadia Kal / Israel
Noize MC — League of Legend / Vitaliy Kapitonov / Russian Federation
Not Here, Nor There / Fletcher Turale / Australia
O_CE_AN / Priscila Guedes / Brazil
PARE / Lauren Sick / United States
Penury / Quentin Sur / France
Pete’s Valve / Katy-May Hudson / United States
Polly / Faramarz Gosheh / Sweden
Raw Talent / Roxane Pardo & Alix Pardo / France
Rosa / Jean-Michel Gervais & Gabriel J. Lemay / Canada
Seasick / Lindsey Ryan / United States
Showdown / Holly Schroeder / United States
Snowball / Jorge Cañada Escorihuela / Spain
Sounding the Alarm ~ America’s Climate Crisis / Peter Goetz / United States
Star Thief / Julia Stella / Australia
Stick O / Doxford D. Perlas / Philippines
Strawberry Fields Forever / Richard Andrews & Tom Andrews / United Kingdom
TANG’O /Bastien Soleil / France
The Confession / Stephen Drury Phillips / United States
The Coppice / Thorsten Gritschke / United Kingdom
The Crow and The Pitcher / Charles Pearce / United States
The Death Of My Father / Lex Kimbrough / United States
The Disturbance Call /Gregory Fisco & Lucas Lopez / United States
The Hidden Harraga / Cara Legg & Javier Castro
The Hostess / Dylan Gee / United States
The Little Death / Christoph Rohner / Austria
The Monkey King / Yingqi Ren / United States
The Root / Sean Alan Stone / United States
The Secret Walls / Anne Charrin, Lise Charrin, Aude Charrin, Jean-Marie Gatin / France
The Way That I Am With You / Marc Cleary / United States
This Land Echoes / Quito Leal / Portugal
This Modern Man Is Beat / Alex Merkin / United States
Vaka / Kelly Moneymaker / New Zealand

Winners SEASON FEB 2021 – APR 2021

Best Short

The Monkey King / Yingqi Ren / United States
Strawberry Fields Forever / Richard Andrews, Tom Andrews / United Kingdom

Best Foreign Short

Rosa / Jean-Michel Gervais, Gabriel J. Lemay / Canada

Best Documentary Short

All blood runs red / Paul Mignot / France

Best Animation Short

C_R_A_M a LO-FI study playlist / Nicolas Szopko / Canada

Best Experimental Short

The Secret Walls / Anne Charrin, Lise Charrin, Aude Charrin, Jean-Marie Gatin / France

Best Student Short

Stick O / Doxford D. Perlas / Philippines

Best Music Video

Bi-2 — God of the Jilted / Vladimir Besedin / Russian Federation

Best Horror Short

PARE / Lauren Sick / United States

Best Firstime Filmmaker Short

Crossing / Ruslan Bosenko / Russian Federation

ADDITIONAL CATEGORIES

*********************************************

Best Producer

Vaka / Rebekah Curtis-Motley / New Zealand

Best Female Director

O_CE_AN / Priscila Guedes / Brazil

Best Male Director

Father of Storm / Christian B Frederiksen / Denmark

Best Female Student Director

Vaka / Kelly Moneymaker / New Zealand

Best Male Student Director

In Between Trains / Joshuah Melnick / United States

Best Actress

Strawberry Fields Forever / Brenda Blethyn / United Kingdom

Seasick / Pauline Chalamet / United States

Best Actor

In Between Trains / Joshuah Melnick / United States

Snowball / Francisco Reyes / Spain

Best New Actress/Actor

The Confession / Stephen Drury Phillips / United States

Best Acting Ensemble

James / United States

Best Cinematography

Polly / Mika Aberra / Sweden

All blood runs red / Eric Dumont / France

Best Editing

Courage / Aline Lino / United States

Best Production Design

The Little Death / Lydia Teibler / Austria

Best Sound Design

Boy Scientist / Ron Danziger, Greg Calbi, Sebastian Viguier  / United States

Vaka / Kelly Moneymaker / New Zealand

Best Original Score

All blood runs red / Polerik Rouviere / France

Best Screenwriting

This Modern Man Is Beat / David J Schroeder / United States

OTHER SEASONS

SEASON NOV 2020 – FEB 2021

COMING SOON

SUBMIT YOUR
FILM NOW